Októberben változtattunk az étrendünkön (viszlát cukor, rizs, fehérliszt, helló teljes értékű növényi táplálékok!), emellé kis feleségem valami sportot is keresett, miután megállapítottuk, hogy neki a futás nem jön be annyira. Így talált rá a nordic-walkingra, amit szerintem joggal és találóan nevezhetünk akár futás-lightnak is.
De mi is az a nordic-walking? "Speciális botok segítségével, lendületes karmunkával végzett sportos gyaloglás, egy olyan, az egész testre ható edzésmódszer, amely a bottal végzett karmozgás révén a teljes izomzatot igénybe veszi." - írja honlapján a nordic-walking edzőnk, Karóczkai Magdi.
A nordic előnye, hogy sokkal alacsonyabb intenzitással és pulzustartomány végezzük a testmozgást, így nem erőlteti meg az izületeket, izmokat és a keringési rendszert annyira, mint a futás, ezért szokták enyhébb formáját nyugodt szívvel ajánlani túlsúlyosoknak, idősebbeknek, sérüléssel bajlódóknak (vagy akár kezdő futóknak...). Az edzéseken végzett erős karmozgással kombinált tempós gyaloglás azonban egyáltalán nem keverendő össze a kirándulós sétálgatással, itt bizony kimelegszik az ember, termelődik a boldogsághormon, lehet számítani endorfin-rushra is. A nordic lendületes tempója mellett pont úgy lehet beszélgetni, mint az alacsony intenzitású futóedzéseken, így remek társasági esemény egy-egy edzés, sőt a csoport sokkal kevésbé szakad el egymástól, mint a futók, így még hatásosabb a duma-faktor. Nem mellékesen ezzel a mozgásformával kb. ugyanannyi kalória ég el kilométerenként, mint a futásnál...
Mi kell a nordic-walkinghoz?
A "speciális botok" nem túrabotok, hanem testmagasságtól függő fix mérettel rendelkező, karbonnal erősített, pihekönnyű sporteszközök. A markolatnál kis kesztyűfélébe dugja az ember a kezét, és nem erősen markolja, hanem épphogycsak tartja a kezében a parafa botvéget. Ez a kesztyű lepattintható, így újratépőzárazás nélkül lehet inni, vagy mondjuk orrot fújni. A bot másik vége igen veszélyes hegyben végződik, szerintem ezek adamantiumból vannak, mint Rozsomák karmai (most abba ne menjünk bele, hogy az X-men filmekben valami hülye Farkasnak ferdítette a nevét!), aszfalton ezeket helyes kis gumipapucsokba bújtatják, hogy ne őrüljenek meg a kopácsolástól. Saját szemmemmel láttam szikrázni botvégeket kavicsokhoz csapódva, úgyhogy higgyétek el, a nordic-walkingosok rendesen fel vannak fegyverkezve.
Persze pár ezer forintos túrabotokkal is el lehet kezdeni (kis feleségem is így kezdte), de hamar rájön az ember, hogy itt is jobb, ha van sportspecifikus eszköze. A jó minőségú karbon botok kb. 20 000 forintba kerülnek, vagyis egy futócipő ára körül vannak, viszont életre szólók, mert külön-külön cserélhető minden alkatrész, amire joggal irigykedhetünk, mi futók, akik jellemzően a szétment csillapítás, elkopott talp miatt dobjuk ki a tökéletesen hibátlan felsőrésszel rendelkező cipőinket 1000-1200 kilométer megtétele után.
A gyalogláshoz nem kell annyira speciális ruházat, mint a futáshoz, de itt is előnyösek és praktikusak a technikai cuccok. Nagyon fontos különbség, hogy nordichoz úgy kell felöltözni, hogy az edzés megkezdése előtt se fázzon az ember, mert nem emelkedik annyit a teshő, mint futásnál.
A repülőfázis nélküli haladás előnye, hogy rettentően kíméli a térdet és a bokát, így bár szükséges egy jó cipő, ez itt főleg kényelmet és strapabíróságot jelent, mint egy rakás hárombetűs marketinges bullshittet, csillapítást és ezüst sávot a cipő oldalán.
A helyes nordic-walking mozgás elsajátításához érdemes részt venni egy képzésen, hogy elkerüljük a helytelen technikából adódó a mikulásozást (amikor előre tesszük a botot) és a tevézést (amikor ugyanazt a kezet lendítjük előre, mint lábat), megtanuljuk a helyes testtartást, lépést (itt sem érdemes sarokra érkezni), vagyis, ahogy a nordicosok mondják, ne csak két bottal a kezében botorkáljon az ember, hanem tényleg nordic-walkingozzon. Érdemes végignézni a linkelt videót, az olasz csóka egészen vad dologokat művel a vége felé.
A nordic edzés itt nálunk a gáton igazi sportedzés hangulatú, van bemelegítés, levezetés, és pont úgy ugratja egymást a sok botosjeti, mint mi régen a futóedzéseken. Szerencsére itt Érden a nagyon könnyű városon kívüli útvonalakat találni, rosszabb idő esetén pedig a gáton is remekül meg lehet tenni a napi adagot, ami 5-8 kilométer között szokott lenni, kb, a futás sebességének felével. A jól sikerült téli alapozásomat pl. annak köszönhetem, hogy Andi január óta vasránaponként rendszeresen lenyomta a két gáthossz tíz és fél kirijét, én pedig ezidő alatt négy vagy öt kört futottam a futócsoporttal viszonylag alacsony inteznzitású beszélgetős tempóban, most pedig már hétfőn-szerdűn-pénteken is járunk, úgyhogy akkor is futok nagyjából másfél órát, mondhatom, hogy soha nem edzettem ilyen rendszeresen.
Jönnek is az eredmények, a könnyedén, nagy visszaesés nélkül 4:48-as tempóban megfutott Tóparti-futópartira például majdnem olyan büszke vagyok, mint arra hogy kis feleségem rendszeresen sportol, és nagyon szereti. (Viszlát 16 kg!)
Ha érdekel a nordic-walking, akkor Érden a Duna-gáton van edzés hétfő-szerda-péntek, 15:00 és 18:00 órakor. Nem kell hozzá saját bot, Magdi ad megfelelőt, de előtte hívd fel a lenti számon.
Nemsokára lesz képzés is:
NORDIC WALKING
képzés
2014. április 26-án
14.00-18.00 óra közöttÉrd, Favágó utca
(Napközis tábor)GYERE VELÜNK!
LÉGY CSAPATUNK TAGJA!
A képzésre előzetes jelentkezés szükséges!
nordicerd@gmail.com
Telefonon: 06 70 311 64 33
www.nordicwalkingerd.hu
Utolsó kommentek